Kütüphane

Veri Tabanları

Elektronik dergi ve elektronik kitap koleksiyonlarından oluşmaktadır.
 

Telif Hakları Uyarısı 

Üniversitemizin yapmış olduğu lisans anlaşmalarına göre veritabanlarından sistematik olarak veri transfer edilmesi yasaktır! Yasal sorumluluk kullanıcıya aittir!

Şifrenizi başkalarına vermeyiniz. Şifrenizle yapılan bütün kampüs dışı kullanımlar sizin kayıtlarınıza işlenmektedir ve yanlış kullanımdan kaynaklanacak sorumluluk size ait olacaktır.
-Veritabanlarından ticari amaçlı veya sistematik olarak robot ve benzeri yazılımlar kullanılarak, çok sayıda yayının kopyalanması, kişisel bilgisayarlara aktarılması.
-Veritabanının satılması , içeriğinin dağıtılması.
-Veritabanından kopyalanan bilgilerin, üniversite dışındaki kişilere aktarılması.
-Veritabanından kopyalanan içerik bilgisinin veya makalenin e-mail listeleri ile dağıtılması.
-Veritabanından indirilen kayıtlar üzerinde değişiklik yapılması yada bunlardan yararlanılarak benzer çalışmaların yaratılmasına izin verilmemektedir.

......................................................................................................
 

Beykent Üniversitesi e-Kütüphane Uzaktan Erişim Portalı


DeepKnowledge™ online- e-kütüphane portalıdır. Kütüphane elektronik kaynaklarınıza, e-posta adresiniz ve şifrenizle her yerden erişim sağlayabilirsiniz. Kullanmaya başlamak için bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemeniz gerekmez. ​

Not: Telif hakları nedeni ile kullanıcılarımızın şifrelerini paylaşmamaları gerekmektedir. Şifrenizle yapılan bütün kampüs dışı kullanımlar sizin kayıtlarınıza işlenmektedir ve yanlış kullanımdan kaynaklanacak sorumluluk size ait olacaktır.

Erişim için http://elibrary.beykent.edu.tr/ veya http://ekutuphane.beykent.edu.tr/   adreslerini kullanabilirsiniz.

Kullanıcı kayıt rehberi

......................................................................................................


TURNİTİN (Ödev, Tez, Proje İntihal Programı)
 
Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. 
 
Akademik personelimiz, üniversite mensubu öğrencilerimizin ödev, tez, proje vb. çalışmalarının kontrolü için Turnitin Programına üye olmalıdır. Erişim tanımlamaları ve şifre için ilkaye@beykent.edu.tr adresine ad-soyad, unvan,bölüm, dahili telefon ve üniversitemiz tarafından sağlanan elektronik posta adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.
 
Adres: http://www.turnitin.com/  
 

Ithenticate (Akademik İntihal Programı)
 
Üniversiteler tarafından akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır.

 Lisans Anlaşması gereği, Program öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamalıdır.
 
Programı kullanmak isteyen öğretim üyelerimizin erişim tanımlamaları ve şifre için ilkaye@beykent.edu.tradresine unvan, bölüm, ad-soyad, dahili telefon ve üniversitemiz tarafından sağlanan elektronik posta adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.
(Kayıtlı kullanıcı olabilmek için doktora eğitimlerinin tamamlanmış olması gereklidir. )
   
 Adres: http://www.ithenticate.com  

......................................................................................................

SCOPUS Atıf Veritabanı
 
Bibliyometrik araçlarla birlikte araştırma, analiz ve görselleştirmeye yarayan, hakemli yayınlardan oluşan özet-atıf veritabanıdır.
 
Adres: http://www.scopus.com/  

......................................................................................................ASCE Library

ASCE Library, American Society of Civil Engineerings bünyesinde bulunan inşaat mühendisliği konusunda önemli dergileri, bildiri ve standartları kapsayan bir veritabanıdır. 

İçerik listesi - 1
İçerik listesi - 2

Erişim adresi : http://ascelibrary.org/

......................................................................................................

BRILL

Brill Online tam metin e-kitapların ve dergilerin satın alınıp sınırsız kullanıcı erişimine açıldığı bir veritabanıdır. Üniversitemiz tarafından temin edilen yayınların içeriklerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

İçerik listesi

Erişim : http://booksandjournals.brillonline.com/ 

......................................................................................................

 

Encyclopaedia Britannica Academic Edition
 
Araştırmalarda rehberliğe ihtiyaç duyulduğunda; Encyclopaedia Britannica'ya ek olarak Merriam-Webster’s Collegiate Dictionary and Thesaurus, dergiler, süreli yayınlar ve diğer araçlar ile tek bir web sitesi üzerinden çok çeşitli güvenilir kaynaklara erişim sağlar.
 
ACADEMIC EDITION:
http://academic.eb.com
http://search.eb.com

MERRIAM WEBSTER UNABRIDGED DICTIONARY
http://dictionary.eb.com

......................................................................................................

EBSCO eBook Academic Collection

EBSCO eBook Academic Collection Veritabanı işletmeden fen bilimlerine, mühendislikten beşeri bilimlere kadar çok sayıda disiplini kapsayan 159.621 tam metin e-kitaba erişim sunmaktadır.

http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e000xww

......................................................................................................

Academic Search Complete

Multi-disipliner Araştırma için Dünyanın En Kapsamlı, Akademik Tam Metin Veri Tabanı
Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.

Bu kaynak, 9,100’e yakını tam metin olmak üzere 13,700’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,900 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı döküman türünü tam metin olarak içerir.
İçerdiği Konulardan Bazıları:
Antropoloji, astronomi, biyoloji, coğrafya, eczacılık, etnik ve kültürel çalışmalar, felsefe fizik, hukuk, jeoloji, kimya, matematik, mühendislik, müzik, psikoloji, teknoloji, tıp, veterinerlik, zooloji ve çok daha fazlası...   

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=a9h

Applied Science & Business Periodicals Retrospective Retro Index

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=asb

Business Source Complete

İktisadi ve İdari Bilimlere Özel, Dünyanın En Kapsamlı Hakemli Tam Metin İçeriği
Business Source Complete hakemli ve seçkin içeriği sayesinde, iktisadi ve idari bilimler alanında üretilen bütün veri tabanlarını geride bırakmaktadır.
Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır.
 
“JSTOR Business Collection” içindeki dergileri büyük oranda içeren bu veri tabanında yer alan makaleler 1886’ya kadar uzanır.
 
Business Source Complete, içerdiği faklı döküman türleri ile komple bir araştırma aracıdır. Aşağıda tam metin içeriğe dair bilgiler bulabilirsiniz.

Tam Metin İçerik:

  • 2,000,e yakın hakemli dergi
  • 1,840’ın üzerinde ticari dergi ve popüler işletme dergisi (En önemli 5 popüler dergiyi aktif tam metin ve gecikmesiz olarak içeren tek veri tabanıdır. Bu dergiler: Bloomberg Businessweek, Forbes, Fortune, Harvard Business Review, Money)
  • 920’ye yakın kitap/monograf
  • Company View: 1,150,000’den fazla şirket profili
  • Harvard Business School akademisyenleri tarafından verilen 57 seminerin videoları
  • 3,625’den fazla SWOT analizi
  • 1,440’dan fazla ülke ekonomi raporu
  • 7,648 endüstri raporu
  • 2,550’ye yakın pazar araştırma raporu
  • 10,270’den fazla vaka analizi ve çok daha fazlası

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=bth

DynaMed (Tıp, Hemşirelik, Kanıta Dayalı Tıp)

National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır.

5,700’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır.

Her gün güncellenen DynaMed’in editörleri her gün 500’den fazla tıp dergisinin içeriğini takip ederler. Her bir makale klinik ilgililik ve bilimsel geçerlilik açısından değerlendirildikten sonra yeni kanıt içeriğine entegre edilir ve en iyi kanıtı temsil eden genel sonuçlar uygun şekilde değiştirilir. Bu sistematik literatür takip sürecince, DynaMed’in içeriği en iyi kanıtlar ile belirlenir.

DynaMed, hastanelerde, tıp fakültelerinde ve diğer sağlık kuruluşlarında, hekimler, hemşireler, eczacılar, fizyoterapistler, öğrenciler, akademisyenler ve sayısız sağlık profesyoneli tarafından hasta başı bakım amaçlı kullanılmaktadır.

BMJ tarafından yayımlanan makaleye göre içlerinde UpToDate’in de bulunduğu hasta başı bakım danışma kaynakları arasında en günceli DynaMed olmuştur. (Makaleye http://www.bmj.comhttp://www.beykent.edu.tr/content/343/bmj.d5856.full adresinden erişebilirsiniz) 

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=dynamed

Education Index Retrospective: 1929 – 1983
 
Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olmak üzere 700’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 835,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.
 
Bazı konu başlıkları: Çok-kültürlü / Etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, Fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim.
 
Erişim adresi: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=eir

ERIC (Eğitim Bilimleri)

ERIC® (the Education Resource Information Center), eğitim literatürüne ve kaynaklarına erişim sağlamaktadır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.

1966’dan günümüze kadar 1.4 milyondan fazla kayıt içeren ERIC® 337,000 tam metin döküman sunmaktadır.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=eric

GreenFILE (Çevre)

GreenFILE insanın doğa üzerindeki etkisini bütün yönleriyle kapsayan, iyi araştırılmış bilgileri sunar.

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm.

9,100’den fazla kayıt için açık erişim tam metin içeren bu veri tabanında, 612,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=8gh

MEDLINE (Tıp)

Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. MEDLINE® veri tabanı ile ilgili başlıca disiplinler şunlardır; tıp, hemşirelik, diş hekimliği, veterinerlik ve klinik öncesi bilimler. MEDLINE®, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde erişilebilen alt başlıklar aracılığıyla 5,600’den fazla güncel biyomedikal dergide yer alan künye bilgileri taranabilir.

Index Medicus, International Nursing Index, Index to Dental Literature, HISTLINE, SPACELINE, PREMEDLINE®, AIDSLINE®, BIOETHICSLINE® ve HealthSTAR® kaynaklarını da indeksler.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=cmedm

Library, Information Science & Technology Abstracts
 
500'den fazla temel dergi, 50'nin üzerinde öncelikli dergi ve 125 seçkin derginin yanı sıra kitapları, araştırma raporları ve tutanakları dizinlemektedir.
 
Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=lxh

Teacher Reference Center
 
Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, en popüler 280 öğretmen & yönetici dergisinin ve magazininin indeks / özet bilgilerini içerir.
 
Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=trh

ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları (UVT) - ULAKBIM National Databases
 
ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları (UVT), araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından uluslararası standartlarda oluşturulmakta olan veri tabanları; fen, temel bilimler, mühendislik ve sosyal bilimler ve hukuk olmak üzere aşağıda sıralanan veri tabanlarından oluşmaktadır.
 
Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=uvt

......................................................................................................

Ebook Central

Ebook Central, 172.199 elektronik kitap içermektedir. İşletme&Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar&IT, Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Teknoloji, Eğitim, Tarih, Dil&Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlığı altında sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içermektedir.

Erişim adresi : http://ebookcentral.proquest.com/lib/beykent-ebooks

......................................................................................................

Elsevier eLibrary

Elsevier eLibrary, diş hekimliği alanında aşağıda listesi bulunan ekitaplara erişim sağlayan veritabanıdır.

İçerik Listesi

Kullanım Klavuzu

Erişim adresi : https://elsevierelibrary.co.uk/

 

......................................................................................................

Elsevier Clinical Key

ClinicalKey, Elsevier'in medikal portföyüne, son çıkan kitaplara, dergilere, multimedya içeriklere ve 35'den fazla tıbbi ve cerrahi uzmanlık alanına erişmenizi sağlayan bir veritabanıdır.

İçerik Listesi

Uzaktan Erişim

Erişim Adresi : http://www.clinicalkey.com/

......................................................................................................


Emerald Premier eJournals

Emerald Premier eJournals koleksiyonunda muhasebe, finans, ekonomi, işletme, yönetim, strateji, eğitim, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, sağlık ve sosyal bakım,  bilgi yönetimi, pazarlama, operasyonlar, lojistik ve kalite, çevre yönetimi, kamu yönetimi, turizm, mühendislik, kütüphanecilik konularında toplam 306 dergi bulunmaktadır.

Emerald eJournals Premier Koleksiyonu için tıklayınız

Erişim adresi : http://www.emeraldinsight.com/

......................................................................................................


Hiperkitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, bilim insanlarının, öğrencilerin ve meraklıların akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 15.100’den fazla e-kitabı bulunmaktadır.  Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap’ta yer almaktadır.

Kullanıcılar; Hiperkitap’ta bulunan e-kitapları online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android ve IOS destekli cihazlara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler.  “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler.

Bağlantı Adresi : http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e011xww

Kullanım Kılavuzu

......................................................................................................

IGI Global

IGI Global üniversitemizin temin edilen bazı e-kitap ve e-dergilerin yayınlanması amacı ile abone olduğu bir veritabanıdır.

Erişim adresi : http://www.igi-global.com/gateway

......................................................................................................

İdealonline sosyal bilimler, iktisat,işletme, mimarlık, sağlık bilimlerinde yayınlanmış dergilerden oluşmaktadır. 282 süreli yayın, 3350 dergi sayısından oluşan veri tabanı araştırmacıların kullanımına sunulmuştur.

Erişim linki : http://www.idealonline.com.tr/

......................................................................................................

IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) IEE (Institution of Electrical Engineers) IEEE Xplore veritabanı, elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerdeki yayınları kapsamaktadır.

......................................................................................................


IMF eLibrary 
 
Küresel ekonomi, finans, gelişen pazarlar, ticaret vb. konularda süreli yayınlara, e-kitaplara ve istatistiklere erişim imkanı sunan IMF eLibrary veri tabanının içerisinde 310 tanesi kitap olmak üzere 15000 in üzerinde çeşitli kaynaklara ve bir milyondan fazla veri serisine erişim sağlamaktadır. 

......................................................................................................


JSTOR Language & Literature Collection

Bir çok farklı ülkenin dil ve edebiyat alanındaki kültürlerini belirten, edebiyatlarını karşılaştıran koleksiyondur.
 
JSTOR Business I Collection
 
Disiplinler: İktisat ve Maliye
Muhasebe, iş ilişkileri, pazarlama, yönetim, operasyon araştırması ve risk yönetimi gibi kritik araştırma başlıkları dahil olmak üzere başlıca akademik çevrelerden alınan çok sayıda başlık ile birlikte iktisat ve maliye bilim dallarına ait temel başlıkları bir arada sunar.

JSTOR Art&Science I Collection

Disiplinler: İktisat, Tarih, Siyaset Bilimi, Sosyoloji ve insan bilimleri ve sosyal bilimlere ait diğer bilim dalları

Belirtilen bilim dallarına ait esas araştırma ve toplum yayınlarını içerir. Aynı zamanda ekoloji, matematik ve istatistik gibi daha bilimsel alanlara ait başlıkları da içerir.

Dergi Listesi

......................................................................................................

Programlara Ulaşım
Kanun, Yönetmelik, Mevzuat

......................................................................................................

 

Science Direct

Mühendislik, teknoloji, tıp, kimya, bilgisayar bilimleri, beşeri ve sosyal bilimler, ekonomi 

......................................................................................................

Springer

Springer; yaşam bilimleri, kimya, çevre bilimleri, davranış bilimleri, sosyal bilimler, bilgisayar bilimi, malzeme bilimi, matematik, tıp, enerji, fizik & astronomi ve mühendislik alanlarındaki 2073 dergiyi kapsamaktadır. 483 dergi de açık erişimli olarak yayınlanmaktadır.

Erişim adresi : http://link.springer.com/

......................................................................................................

  

OVID-LWW

Ovid kapsamında yer alan LWW Total Access Dergi Koleksiyonu; yüksek kaliteli tam metin tıbbi kaynaklarla dolu, birçok uzmanlık alanı içeren tıbbi bilgilere hızlı ve kolay erişim sağlamaktadır. Koleksiyon, her kütüphanede bulunması gereken klinik dergileri içermenin yanı sıra uzmanlık alanlarına özel konu başlıklarıyla daha spesifik dergiler de içermektedir. 

......................................................................................................

ProQuest ABI INFORM COMPLETE

ABI/Inform iktisat,işletme, ekonomi, hukuk, muhasebe ve yönetim araştırmaları konularını kapsamaktadır. Geniş içeriği, önemli tam metin dergiler ve iktisat gazeteleri, sektörel ve ticari yayınlar, doktora ve master tezleri, konferans kayıtları ve pazar araştırma raporları ile bugünün araştırmacılarına yarının sorunlarını çözmelerinde yardımcı olmaktadır.

......................................................................................................

Taylor & Francis Group
 
Fizik, matematik, mühendislik, teknoloji, tıp, kimya, bilgisayar bilimleri, beşeri ve sosyal bilimler, ekonomi konularını içermektedir.

Kullanım Kılavuzu için tıklayınız

......................................................................................................

Web of Science 

1980,den günümüze Science Citation Index-Expanded,Social Sciences Citation Index ve Arts & Humanities Citation Index,e erişim saglayan bibliyografik bir veritabanıdır. Makalelerin bibliyografik bilgileri, yararlanılan kaynakları ve atıfları listeler.

......................................................................................................

EMAJ Emerging Markets Journal of Business Management

......................................................................................................

CINEJ Cinema Journal