Kütüphane

EndNote Referans Yönetim Sistemi

EndNote (Online); kişisel bilgi veritabanlarınızı oluşturarak, bibliyografik bilgileri (örneğin makaleleri, kitapları, dergileri, katalogları, görsel verileri vb.) saklamanıza, düzenlemenize, taramanıza ve paylaşmanıza olanak sağlayan, makale yazım sürecinizde 6000’ in üzerinde farklı bibliyografya (dergi) stili (APA, Harvard, MLA, Turabian v.b.) ile atıf, şekil ve referanslarınızı düzenlemenize yardımcı olan ve çalışmalarınızı yayınlamak için en uygun dergileri öneren özel bir veritabanı ve bibliyografya yazılımıdır.

Online bibliyografik veritabanlarında arama, tarama ve referansları doğrudan yeniden düzenleme konusunda size en kolay yolları sunar. Ayrıca EndNote online/offline servislerden ve veritabanı kütüphanelerinden veri dosyaları import işlemi için birçok seçenek sunar.

Özel kütüphanelerinizde bibliyografik referanslar depolama, yönetme ve arama işlemlerinde uzmandır. Grafik, tablo, şekil ve formül içeriklerini herbiri için kendi altyazı (caption) ve anahtar kelimeleri (keywords) ile düzenleyebilirsiniz.

Cite While You Write (CWYW) özelliği ile Microsoft Word de atıf, şekil ve tablolar dizini oluşturabilirsiniz. Siz makalenize referans, şekil ve tablo eklediğinizde, listeleri otomatik olarak oluşturulur ve sunulan 6.000’in üzerindeki dergi formatında düzenleme imkanı sağlar. Hazır Microsoft Word dergi şablonları ile yayımcılar tarafından istenen makale formatları konusunda da size kolaylık sunacaktır.

EndNote masaüstü, online ve ipad versiyonlarındaki referans, kaynak ve kütüphane paylayışım seçenekleriyle ortak ve multidisipliner çalışmalarınızda en kolay çözüm ve platformlar oluşturmanıza olanak sağlar. EndNote desktop yazılım lisansı, sınırsız dosya depolama alanı, sınırsız referans depolama alanı ve grup paylaşımı sunan EndNote online erişimini içermektedir. Ayrıca EndNote desktop ve online ile mükemmel bir uyuma sahip olan EndNote iPad® Apple uygulama mağazasından edinilebilir. Desktop'tan Online ve iPad'e, yine desktop geri dönüşleri kolayca sağlanabilmektedir. Araştırmanıza her zaman erişebilmek için EndNote kütüphanenizi desktop, iPad ve online ile senkronize edebilirsiniz.


EndNote Online Match özelliği ile uygun dergi seçiminizi kolaylaştıracak ve makale yayımlama sürecinizi hızlandıracaktır.

EndNote ek özellikler:

 1. Kişisel veya ortak referans ve kaynakça kütüphaneleri oluşturma
 2. EndNote içerisinden, online veritabanlarında makale arama: PubMed, Web of Science (WoS), Legal Collection, Library of Congress ve erişimi mümkün olan kütüphanelerde
 3. EndNote ile hazır olarak sunulan online veritabanları için 6.000'in üzerinde connection file ve üniversitenizin kütüphane kataloğunda arama yapmak için yeni connection file oluşturma imkanı
 4. Ücretsiz, erişim ve aboneliğiniz olan online akademik veritabanlarından otomatik ‘Tam Metin’ makale indirme
 5. Referans kaydı import seçenekleri: Direct export (Google Akademik, Google Books vb.), import filtreleri ve PDF import
 6. Manuel referans kaydı oluşturma
 7. Otomatik Tam metin pdf import ve makalelerin kaynakça bilgilerini oluşturma
 8. Otomatik Tam metin pdf klasörü belirleyerek, toplu pdf import ve kaynakça bilgilerini oluşturma
 9. Kişisel EndNote kütüphanenizi düzenleme ve yönetme: seçme, sıralama, arama, taşıma, güncelleme…
 10. Grup seçenekleri: grup seti, kişisel gruplar ve akıllı gruplar ile referans grupları oluşturma ve düzenleme
 11. Cite While You Write ile tez ve makalelerde bibliyografya oluşturma ve düzenleme
 12. EndNote ile makale yazımı: Atıf yapma, referans listesi oluşturma, farklı dergi formatları için düzenleme ve hazır şablon kullanma...
 13. Ortak çalışmalarınızda referans ve kütüphane paylaşımı.
  • Nerede veya hangi kurumdan olunduğu önemli olmadan 100 kişiye kadar tek bir referans kütüphanesi ile çalışma.
  • Paylaştığınız kütüphanenize ait oluşturulan aktif log kayıtları ile yapılan değişiklikleri anında görüntüleme.
 14. EndNote Online Match ile en uygun dergi seçiminizi kolaylaştırma ve makale yayınlama sürecinizi hızlandırma
 15. EndNote stil değişiklikleri ile fakülteniz makale/tez yazım formatını oluşturararak kolay, hatasız tez ve makale yazımı.

 

Not : Kurulum dosyalarına erişim için kurumsal mail adresi ve şifre ile giriş yapılması gerekmektedir. Online sürümü kullanabilmek için program kurulumunun yapılması, hesap açma ve senkronizasyon işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Online erişim adresi için tıklayınız.
Kurulum dosyası erişimi için tıklayınız. (Akademik)
Kurulum dosyası erişimi için tıklayınız. (Öğrenci)
EndNote – Türkçe Kullanma Kılavuzu için tıklayınız.